ISO 45001:2018 - zdobądź certyfikat dla normy dzięki DNV

Czas rozpocząć przygotowania do transferu z normy OHSAS 18001 na ISO 45001. Możemy pomóc na każdym etapie tego procesu.

12 marca 2018 r. została opublikowana międzynarodowa norma dla bezpieczeństwa i higieny pracy ISO 45001. Tym samym norma OHSAS 18001 zostaje wycofana z użytku, a certyfikowane dotąd organizacje mają trzy lata na wprowadzenie wymaganych zmian.


ISO 45001 a OHSAS 18001 - kluczowe zmiany


Norma ISO 45001 opiera się na strukturze podstawowej (HLS) wspólnej dla wszystkich norm ISO.

Wchodząc do rodziny norm ISO, ISO 45001 zostaje przyjęta jako międzynarodowy standard. Charakteryzuje ją struktura wspólna dla powszechnie stosowanych norm ISO, takich jak ISO 9001, czy ISO 14001, co ułatwi jej zintegrowanie z pozostałymi systemami zarządzania.

Użytkownicy znający normę OHSAS 18001 zorientują się, że większość jej wymagań jest kontynuowanych w ISO 45001. Jednak pojawiają się tu także wymagania nowe lub zrewidowane. Niektóre zmiany wynikają z zastosowania struktury podstawowej (HLS), inne natomiast dotyczą konkretnie obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Więcej informacji na temat zmian można znaleźć, wchodząc tutaj.

Jak zacząć?


Nasi audytorzy są już przygotowani: mają pełny obraz zmian i wiedzą, co jest potrzebne, by przestawić się z normy OHSAS 18001 na ISO 45001. Oferujemy wsparcie na wszystkich etapach procesu przejścia, poczynając od fazy przygotowań, poprzez ocenę stopnia gotowości, po sprawne zakończenie procesu.


Oferujemy:
  • Materiały przygotowujące do efektywnego procesu przejścia (m.in. Kluczowe zmiany między ISO 45001 a OHSAS 18001, instrukcja przejścia, wymagania nowej normy itp.)
  • Tradycyjne szkolenia z trenerem, dostosowane do Państwa potrzeb
  • Spotkania z audytorem na temat procesu przejścia
  • Analizę stanu przygotowania (tzw. analiza luk)
  • Audyty przejściowy
  • Bezpłatne webinaria,

Wybierz pakiet najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb


Różne rodzaje organizacji potrzebują różnego poziomu wsparcia, aby móc płynnie przejść na nowy standard ISO.  W związku z tym przygotowaliśmy 3 pakiety usług, które koncentrując się na różnych indywidualnych potrzebach zapewniają każdej organizacji skuteczne wdrożenie nowych wymagań: 

Zapoznaj się z naszymi pakietami ISO 45001!

Pełen program obejmuje 15 kroków, które Klient może przejść wspólnie z nami lub samodzielnie.


ISO 45001 15 steps - 567x400

ISO 45001 15 steps 2 - 567x4004. Zapewnij szkolenie kierownictwa

Oferujemy szkolenie dedykowane dla kierownictwa średniego i wyższego szczebla: 

o 2h – szkolenie dla najwyższego kierownictwa (Zarząd) 
o 3h –szkolenie dla kierownictwa średniego szczebla (zmiana I) o 3h –szkolenie dla kierownictwa średniego szczebla (zmiana II)

6. Skonsultuj się z naszym przedstawicielem

Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy posiadające system OHSAS 18001. Nasi przedstawiciele doradzą i dopasują naszą ofertę do Państwa oczekiwań.


7. Dokonaj analizy luk

Analiza luk to audyt celowy, którego zadaniem jest identyfikacja obszarów i procesów koniecznych do zaktualizowania lub zmiany tak, aby w efekcie uzyskać pełną zgodność z nowymi wymaganiami.

Podczas wizyty audytor wykonuje przegląd dokumentacji i zasad postępowania w odniesieniu do zmienionych i nowych wymagań ISO 45001.

o W przypadku braku krytycznych niezgodności z nowymi standardami, usługa przekwalifikowana jest na audyt przejściowy, w wyniku którego organizacja otrzymuje listę spostrzeżeń, a po podjęciu ew. działań korygujących wydawany jest certyfikat zaktualizowany do nowej wersji norm.
o W przypadku stwierdzenia krytycznych niezgodności z nowymi standardami, Analiza luk jest kontynuowana, jako ocena systemu zarządzania, a stwierdzone odstępstwa, braki w procesach lub obszarach organizacji są elementami, które zawarte w Raporcie z analizy, stają się listą wymagań do wdrożenia i uzyskania zgodności z nowymi standardami.

12. Przystąp do audytu transferowego 

Rekomendujemy połączenie audytu transferowego z audytem okresowym /recertyfikacyjnym – poza pakietem.

15. Uzyskaj dostęp do LuminaTM Plus


Lumina™ jest zbiorem narzędzi pozwalających na dokładniejsze przyjrzenie się systemowi zarządzania. Analizuje informacje ukryte w danych z audytów i na podstawie ponad 1,6 mln spostrzeżeń audytowych z całego świata umożliwia porównanie uzyskiwanych wyników z wynikami tysięcy innych firm z tej samej branży z całego świata. Dzięki informacjom uzyskanym z Luminy można łatwo zidentyfikować obszary systemu zarządzania wymagające poprawy i nadać priorytety przyszłym działaniom.

Co zyskujesz?


„Nie zwlekając z przejściem na nowe ISO 45001 firmy zyskują przede wszystkim więcej czasu na ewentualne poprawienie systemu, na wdrożenie trudniejszych, bardziej skomplikowanych tematów. Szczególnie w większych organizacjach wymaga to przeszkolenia kierownictwa, audytorów i pracowników oraz realizację całego cyklu audytów wewnętrznych. Czas działa na korzyść tych, którzy zrobią to szybciej." 
 

Zbigniew Wąsik 
Audytor wiodący DNV

Zapoznaj się z naszą prezentacją na temat ISO 45001!

Czy przedsiębiorstwa są gotowe do przyjęcia ISO 45001?


Z myślą o określeniu stopnia gotowości przedsiębiorstw w poszczególnych obszarach objętych zmianami, jakie wprowadza nowa norma, DNV opracowało ekspresowe ankiety ViewPoint Espresso Surveys. Ich wyniki pokazują, że wiele organizacji już podejmuje odpowiednie działania, jednak, jak można było oczekiwać, poziom przygotowania jest różny. Większość luk wymaga uzupełnienia przed przyjęciem nowej normy. Oto, jak widzą to firmy certyfikowane według normy OHSAS 18001:

  • 5.1: Przywództwo i zaangażowanie – nowy rozdział wymaga od najwyższego kierownictwa wykazania się przywództwem i zaangażowaniem w obszarze systemu zarządzania. 39% respondentów deklaruje zgodność w tym zakresie, a 46% - częściową zgodność z wymaganiami. Tylko 4% wskazuje niski poziom zgodności lub jej brak. 
  • 7.4: Komunikacja – ten punkt wymaga od organizacji ustanowienia komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej odpowiedniej do systemu zarządzania, z uwzględnieniem tego co, kiedy, jak, przez kogo i komu ma być komunikowane. 21% odpowiedzi wskazuje na pełną zgodność, 51% - częściową, a 11% - niski poziom lub brak zgodności.

Tu można przeczytać, jak przedsiębiorstwa oceniają swoją sytuację w kontekście ISO 45001:

Zobacz także

  Publikacje

Publikacje

Pobierz ciekawe publikacje z branży certyfikacji

  Webinaria

Webinaria

Zapisz się na bezpłatne webinaria

  Newsletter

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje z branży certyfikacji

  Szkolenia

Szkolenia

Znajdź interesujące Cię szkolenie

 

Certyfikacja ISO 45001

 

Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Zwiększ swoją wiedzę na temat przejścia na nowe standardy

 

O DNV - Business Assurance

Kilka słów o naszej organizacji

 

Zapytaj o ofertę

Zapytaj o bezpłatną ofertę dotyczącą usług

 

Kontakt Business Assurance

Masz inne pytania? Prześlij je do nas.