Skip to content

Cyber atak na serwery aplikacji ShipManager

DNV pracuje nad przywróceniem funkcjonalności serwerów dedykowanych aplikacji ShipManager po cyberataku ransomware z 7 stycznia. Zewnętrzni eksperci zostali zaangażowani do zbadania ataku, który został również zgłoszony policji i innym odpowiednim organom.

Serwery DNV ShipManager padły ofiarą cyberataku ransomware wieczorem w sobotę 7 stycznia. Eksperci DNV natychmiast je wyłączyli w odpowiedzi na incydent. Wszystkie statki mogą nadal korzystać z pokładowych funkcji oprogramowania ShipManager w trybie offline, nie ma to wpływu na inne systemy na statkach. Cyberatak nie wpływa na zdolność operowania statków.

Nic nie wskazuje na to, by miało to wpływ na jakiekolwiek inne dane lub serwery DNV. Awaria serwera nie ma wpływu na żadne inne usługi DNV. Infrastruktura IT Ship Manager jest odizolowana od pozostałych serwerów DNV, a dochodzenie prowadzone przez globalnych partnerów DNV w zakresie bezpieczeństwa IT potwierdziło, że w ramach ataku nie wykryto żadnego bocznego ruchu do innych części infrastruktury IT w DNV. Incydent nie miał wpływu na informacje, takie jak konta użytkowników DNV, e-maile czy inne usługi.

Atak został zgłoszony norweskiej policji. Zgłoszono to również Norweskiemu Organowi ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Norweskiemu Organowi Ochrony Danych (DPA) i Niemieckiemu Organowi ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Wszyscy klienci, których to dotyczy, zostali powiadomieni o obowiązku powiadomienia odpowiednich organów ochrony danych w ich krajach.

W ramach dochodzenia DNV ściśle współpracuje z globalnymi partnerami w zakresie bezpieczeństwa IT w celu przeanalizowania incydentu i jak najszybszego zapewnienia bezpieczenego działania online.

DNV jest w stałym kontakcie ze wszystkimi klientami ShipManager, dotyczy to około 70 klientów obsługujących około 1000 statków. Wszystkim klientom, których to dotyczy, zalecono rozważenie odpowiednich środków zaradczych w zależności od rodzaju danych, które przesłali do systemu.

O ShipManagerze

Oprogramowanie DNV do zarządzania flotą morską wspierające zarządzanie statkami we wszystkich aspektach technicznych, operacyjnych i zgodności. Jest to rozwiązanie modułowe, więc klienci mogą wybierać pojedyncze moduły lub kompletne systemy zarządzania statkiem, które pokrywają wszystkie potrzeby.