Technologia blockchain przełomowym krokiem w rozwoju branży certyfikacji

Grupa DNV GL przeniosła 90 000 wydanych przez siebie certyfikatów do własnego systemu opartego na technologii blockchain, będącego pionierskim wykorzystaniem tej technologii w branży certyfikacji. Każdy certyfikat jest opatrzony cyfrowym znacznikiem i przechowywany w indywidualnym łańcuchu bloków. Rozwiązanie to blokuje fałszywe certyfikaty, umożliwiając organizacjom informowanie o posiadanej certyfikacji w przejrzysty i bezpieczny sposób.

Luca Crisciotti, CEO of DNV GL - Business Assurance

„Budowanie zaufania stanowi istotę działalności DNV GL już od 150 lat, jednakże w dobie rewolucji cyfrowej mamy do czynienia z rosnącą potrzebą zachowania przejrzystości w otoczeniu biznesowym, które podlega ciągłym zmianom", mówi Luca Crisciotti, prezes DNV GL - Business Assurance.


W nieustannym dążeniu do poprawy bezpieczeństwa cyfrowego, DNV GL we współpracy z Deloitte EMEA Blockchain Lab stworzyła pierwsze, oparte na technologii blockchain rozwiązanie zaprojektowane na potrzeby branży certyfikacji.


„Jest to jedno z pierwszych wdrożeń technologii blockchain poza sektorem finansów i już teraz widać, że otwiera ona nieograniczone możliwości. Wkrótce pomysły, prototypowe rozwiązania i inwestycje pojawią się w każdej branży", mówi Martin Bryn, partner z Deloitte.


Jako dostawca usług w obszarze business assurance, DNV GL certyfikuje procesy, wyroby, obiekty i łańcuchy dostaw według norm krajowych i międzynarodowych w najróżniejszych dziedzinach gospodarki. Po wydaniu certyfikatu, zawarte w nim dane są digitalizowane, a certyfikatowi nadawany jest cyfrowy kod identyfikacyjny. Wszystkie certyfikaty są opatrzone znacznikami i identyfikowalne, natomiast oryginalny dokument jest przechowywany w sieci komputerów, a nie – jak dotąd – w centralnym repozytorium. Mechanizmy funkcjonowania systemu jako całości umożliwiają wykrywanie ewentualnych oszustw, a skanując kod QR, każdy użytkownik może zweryfikować autentyczność certyfikatu.


„Umieszczenie naszych certyfikatów w systemie opartym na technologii blockchain to zaledwie pierwszy krok we wdrażaniu nowej koncepcji zapewniania bezpieczeństwa cyfrowego. Naszym celem jest wykorzystanie łańcucha bloków oraz innych, rewolucyjnych technologii w rozwijaniu nowych usług oraz dalszym tworzeniu wartości dla naszych klientów", mówi Renato Grottola, dyrektor ds. globalnej transformacji cyfrowej DNV GL - Business Assurance.

Dowiedz się więcej na temat technologii blockchain

 

Certyfikaty w systemie opartym na technologii blockchain

Pełna ochrona i natychmiastowa dostępność

Zobacz także

 

Aktualności

Najnowsze wiadomości Business Assurance

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje z branży certyfikacji

 

O DNV - Business Assurance

Akredytowana jednostka certyfikująca

Kontakt z Business Assurance

Wyślij wiadomość