Other sectors

Nowa wersja SCC 2017/6.0

Holenderska Rada ds. Akredytacji (RvA, organ nadzorujący systemu SCC) zatwierdziła nową wersję SCC 2017/6.0, która jest w jeszcze większym stopniu ukierunkowana na bezpieczeństwo i poprawę bezpiecznych zachowań w miejscu pracy. Sam system jest natomiast bardziej przejrzysty i niezawodny.

SCC 2017/6.0 new version

2.04.2018 r. została opublikowana SCC 2017/6.0, która zastępuje poprzednią wersję 2008/5.1. Wdrożenie, z uwagi na konieczne zmiany, które umożliwią jednostkom certyfikującym wydawanie certyfikatów w oparciu o nowy system będzie wymagało czasu. Zostanie również opublikowana nowa lista kontrolna dla przedsiębiorstw, określająca konkretne wymagania, które należy spełnić.

Do nowej wersji będą się musiały dostosować wszystkie przedsiębiorstwa posiadające certyfikację SCC. Podczas okresu przejściowego organizacje będą mogły dokonać transferu na SSC 2017/6.0 przy okazji kolejnej certyfikacji lub recertyfikacji. Nowa wersja nie wpływa na egzaminy SCC, dlatego aktualizacja nie wiążę się z żadnymi konsekwencjami dla posiadaczy dyplomów. 

Zmiany w SCC 2017/6.0


SCC 2017/6.0 wprowadza pięć głównych zmian: 

  1. Powrót do podstaw: Wzrasta kluczowa rola bezpieczeństwa. Dzięki bardziej precyzyjnym sformułowaniom i wyeliminowaniu powtórzeń, ograniczono liczbę wymagań, które zostały ujęte w bardziej logiczną strukturę. Nowa wersja SCC trochę mniej uwagi poświęca środowisku.
  2. Miejsce pracy: większy nacisk na praktykę: W oparciu o najnowsze wnioski i informacje napływające z certyfikowanych przedsiębiorstw, zaostrzone zostały wymagania tych sekcji SCC, które dotyczą miejsca pracy. Dostosowano je również do aktualnych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto, zarezerwowano więcej czasu na przeprowadzenia audytów miejsc, w których jest wykonywana praca.
  3. Zachowania: zakres dostosowania do indywidualnych potrzeb: Nie ma dwóch identycznych przedsiębiorstw. Metody promowania bezpiecznych zachowań przynoszących efekty w jednej firmie, niekoniecznie sprawdzą się w innej. W dziedzinie zmian behawioralnych obserwowany jest szybki postęp, dlatego przedsiębiorstwa powinny mieć możliwość dostosowania się do tego rozwoju. W związku z tym nowa wersja systemu przewiduje większy zakres zindywidualizowanego podejścia do kwestii związanych z zachowaniami. Program obserwacji wymagany w SSC 2008/5.1 został zastąpiony programem świadomości BHP, który będzie obowiązywał przedsiębiorstwa posiadające certyfikację SCC**.
  4. Większa przejrzystość i niezawodność łańcucha: W nowej wersji zostały sprecyzowane kwestie dotyczące miejsca freelancerów w SCC. Zwiększenie liczby pytań obowiązkowych dla poziomu certyfikacji SCC* wpłynie na poprawę niezawodności początkowych elementów łańcucha dostaw. Podmioty zatrudniające (zwykle przedsiębiorstwa certyfikowane na poziomie SCC** oraz SCC Petrochemical będą zobowiązane do sprawdzania swoich podwykonawców w większym zakresie niż do tej pory.
  5. SCC a inne kraje: większy poziom ekwiwalencji i możliwości stosowania: Nowa wersja została opracowana w taki sposób, że może być z łatwością stosowana przez różne państwa, ponieważ zawiera jednoznaczną specyfikację minimalnych wymagań, które muszą zostać spełnione.

2 lipca 2023

Jak podstawowe prawa ludzkiej głupoty mogą pomóc nam w poprawie bezpieczeństwa pracy?

Bezpośrednią motywacją do poruszenia tytułowego tematu w kontekście bhp była lektura niezwykle ciekawego eseju pt. „Podstawowe prawa ludzkiej głupoty”. Jego autor, Carlo Maria Cipolla (1922–2000), włoski ekonomista zajmujący się historią gospodarki i ekonomii, urodził się i umarł w Pawii, studiował ekonomię, potem nauczał na włoskich uniwersytetach, a od 1953 r. był profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. C. Cipolla napisał ten esej i opublikował własnym kosztem w roku 1976 – dla żartu. Nie przypuszczał, że ta krótka rozprawa zdobędzie światowy rozgłos i doczeka się poważnych studiów i opracowań naukowych z użyciem metod analizy statystycznej.

  • Other sectors
6 marca 2023

Sygnalizowanie nieprawidłowości – kiedy taki proces ma szansę na sukces?

Sygnalista. Warto przyswoić sobie to nowe pojęcie, które podobnie jak w wielu innych obszarach współczesnego języka, dostosowującego się do obecnej wrażliwości społecznej, zastępuje pejoratywne określenia osoby przekazującej dowolnej zwierzchności informacje na temat nieprawidłowości, nadużyć lub niezgodnych zachowań innych osób. Używanie dzisiaj innych określeń niż sygnalista jest passé, źle świadczy o osobie je wypowiadającej, jako o niedojrzałej, tkwiącej w przeszłych schematach myślowych, niemających dziś zastosowania. Kim jest więc sygnalista?

  • Other sectors
Zobacz więcej