Skip to content

10 nowych obszarów, które są szansą na przyspieszenie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Według najnowszego raportu Global Opportunity Report, przedstawionego przez DNV GL, Sustainia oraz forum ONZ - Global Compact, w razie braku wzmocnionych działań, cztery spośród siedemnastu wyznaczonych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju nie osiągną w 2030 zaplanowanych założeń. Cele, o których mowa w raporcie to: Cel 10: Mniej nierówności, Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Cel 13: Działania w dziedzinie klimatu oraz Cel 14: Życie pod wodą.

DNV GL, UN Global Compact i Sustainia są partnerami odpowiedzialnymi za raporty Global Opportunity Reports. Więcej informacji o partnerach znajdziesz u dołu strony.
  • Global Opportunity Report 2018 stwierdza, że cztery spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju (Cel 10, 12, 13 oraz 14) mogą nie osiągnąć wyników zaplanowanych na 2030 rok
  • Raport wskazuje zarazem dziesięć nowych możliwości biznesowych, które mogą przyczynić się do postępu w tej dziedzinie.
  • Zarówno najnowszy Global Opportunity Report, jak i jego edycje z lat 2015, 2016 i 2017, określa potencjał rynkowy w zakresie każdego z siedemnastu celów – także tych czterech, w realizacji których mamy największe zaległości.

Ukierunkowany na poszukiwanie rozwiązań raport, już czwarty z tej serii, wskazuje dziesięć nowych obszarów rynku, które mogłyby ułatwić powrót na drogę postępu. Są wśród nich: dla Celu 10 – Systemy ewidencji gruntów oparte na technologii blockchain oraz dla Celu 13 – Efektywne energetycznie chłodzenie.

Raporty Global Opportunity Reports zidentyfikowały dotąd 55 obszarów rynku, które oferują możliwości biznesowe powiązane z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju. Największy potencjał tkwi na pograniczu różnych tradycyjnych rynków, a jego wykorzystanie wymaga międzybranżowej współpracy i współdziałania w wielu dziedzinach. Aby to ułatwić, twórcy raportu uruchomili w zeszłym roku Global Opportunity Explorer - ogólnodostępną platformę promującą innowacyjne rozwiązania i rynki pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Obejmuje ona wspomnianych 55 obszarów rynku, w tym 10 wskazanych w najnowszym raporcie.

Global Opportunity Report 

Żyjemy w świecie, który cechuje pilna potrzeba zmiany – mówi Lise Kingo, prezes Global Compact. – Firmy toczą dziś batalię ukierunkowaną na czekającą nas transformację. Tworząc przełomowe, innowacyjne rozwiązania i nawiązując partnerską współpracę w krytycznych obszarach, społeczność biznesowa dysponuje zasobami i kreatywnością potrzebną do stworzenia świata jakiego pragniemy. Czwarta edycja Global Opportunity Report zwraca uwagę na kwestie, które mają wpływ na każdą żyjącą ludzką istotę na tej planecie i pokazuje, w jaki sposób firmy działające w dowolnym miejscu mogą zaistnieć na wschodzących obszarach rynku i oferować rozwiązania będące odpowiedzią na największe wyzwania naszych czasów.

Projekt Global Opportunity Explorer powstał w wyniku przekonania, że Cele Zrównoważonego Rozwoju otwierają nieskończenie wiele możliwości niosących wielką wartość dla przedsiębiorstw, społeczeństwa i środowiska. Celem platformy jest prezentowanie najlepszych rozwiązań i obszarów runku związanych z Celami Zrównoważonego Rozwoju, a także wspieranie współdziałania i współpracy między inwestorami, firmami i przedsiębiorcami.

 Od chwili, gdy w 2015 roku rozpoczęła się publikacja serii Global Opportunity Report, jej autorzy zwrócili się do liderów biznesu z całego świata, a następnie na podstawie informacji zwrotnej otrzymanej od 17 000 respondentów zidentyfikowali 55 obszarów możliwości. Opcje wskazane w ostatnim raporcie obejmują szerokie spektrum możliwości, od zapewnienia prawa do ziemi grupom i jednostkom znajdującym się w najbardziej niekorzystnym położeniu, poprzez przystosowanie baterii pojazdów o napędzie elektrycznym do sieci zasilających gospodarstwa domowe, po poszukiwanie materiałów będących alternatywą wobec energochłonnego w produkcji betonu.

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ definiują przyszłe pragnienia ludzkości – mówi Prezes DNVGL, Remi Eriksen.  – Jednak celów tych nie uda się osiągnąć bez rozwiązania pewnych kluczowych problemów. Tegoroczne wydanie Global Opportunity Report przedstawia liderom świata biznesu i polityki rozmaite szanse, jakie wynikną z rozwiązania tych kwestii, jak również sposoby tworzenia wartości, które nabierają coraz bardziej wspólnego charakteru.

 – Właściciel każdego przedsiębiorstwa funkcjonującego na naszej planecie powinien zyskać pewność, że podążając ścieżką prowadzącą do osiągnięcia Globalnych Celów, może zamienić szanse w zyski i długoterminowy wzrost – stwierdza prezes Sustanii, Rasmus Schjødt Pedersen. Nasza platforma Global Opportunity Explorer jest odpowiednim do tego narzędziem. Warto dokładnie przeanalizować te możliwości!

Kontakt z mediami

Ulrike Haugen
Chief Communications Officer
DNV GL Group
ulrike.haugen@dnvgl.com
+47 409 24 389

Joachim Marc Christensen
Communications Manager
Sustainia
jch@sustainia.me
+45 26 92 99 75

Colleen M. Connors
Manager, Brand & Communications
The United Nations Global Compact
connors@unglobalcompact.org
+1 646-884-7533

W celu uzyskania opinii ekspertów na temat możliwości biznesowych " Construction in Progress" w kolejnym raporcie, prosimy o kontakt:
Simen Berntsen Rudi
Head of Communications
SpareBank 1 Forsikring
simen.rudi@sparebank1.no
+47 95 90 58 75
Sparebank 1 jest oficjalnym sponsorem Global Opportunity Explorer

O twórcach Global Opportunity Report

DNV GL jako międzynarodowa organizacja zajmująca się zapewnianiem jakości i zarządzaniem ryzykiem. Kierując się naszym celem, jakim jest ochrona życia, mienia i środowiska, umożliwiamy naszym klientom zwiększenie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju ich działalności. Zapewniamy klasyfikację, wsparcie techniczne, oprogramowanie i niezależne doradztwo eksperckie dla branży morskiej, naftowej, gazowej, energetycznej i odnawialnej. Świadczymy również usługi w zakresie certyfikacji i łańcucha dostaw dla klientów z różnych branż. Działając w ponad 100 krajach, nasi eksperci pomagają organizacjom w uczynieniu świata bezpieczniejszym, mądrzejszym i bardziej ekologicznym.

Sustainia to grupa doradcza ds. Zrównoważonego rozwoju i cyfrowe studio działające na rzecz przyspieszenia działań na rzecz zrównoważonej przyszłości. Współpracujemy z ludźmi, którzy zmieniają świat na lepszy, pomagając im zintegrować zrównoważony rozwój z ich rdzeniem, opracowując najnowocześniejsze strategie, budując angażujące rozwiązania cyfrowe i wzmacniając swoje wiadomości z impetem.

ONZ Global Compact to platforma przywództwa dla rozwoju, wdrażania i odkrywania odpowiedzialnych praktyk korporacyjnych. Rozpoczęty w 2000 roku projekt jest największą na świecie korporacyjną inicjatywą na rzecz zrównoważonego rozwoju angażującą ponad 9 500 firm i 3 000 sygnatariuszy spoza biznesu w ponad 160 krajach i ponad 70 sieciach lokalnych.

Zobacz także

 

Pobierz raport (wersja ang.)

 

Przeczytaj raport online (wersja ang.)

 

Obrazy prasowe (wersja ang.)

 

Rozpocznij transmisję na żywo

1 lutego 2018 r. od godz. 13.00 czasu środkowoeuropejskiego

 

Odwiedź Global Opportunity Explorer

 

Dowiedz się więcej o raportach Global Opportunity (wersja ang.)