Identyfikowalność w łańcuchu żywności
Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw produktów żywnościowych chcą zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa żywości oraz zapewnić niezawodność swoich dostawców. Standard identyfikowalności w łańcuchu dostaw produktów żywnościowych pomaga w stworzeniu mapy i historii danego produktu, budując w ten sposób zaufanie i poczucie bezpieczeństwa konsumentów.
Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw produktów żywnościowych chcą zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz poprawy jakości i bezpieczeństwa żywości oraz zapewnić niezawodność swoich dostawców. Standard identyfikowalności w łańcuchu dostaw produktów żywnościowych pomaga w stworzeniu mapy i historii danego produktu, budując w ten sposób zaufanie i poczucie bezpieczeństwa konsumentów. Standard identyfikowalności w łańcuchu dostaw produktów żywnościowych stosowany jest w celu udokumentowania historii produktu lub jego odpowiedniej części, lub też zidentyfikowania ich lokalizacji w ramach danej firmy lub skoordynowanego systemu łańcucha dostaw produktów żywnościowych. Może to pomóc firmie w uzyskaniu informacji dotyczących wewnętrznej logistyki lub jakości, co może z kolei doprowadzić do poprawy wydajności (np. poprzez odpowiednią rotację zapasów). Patrząc z punktu widzenia produkcji, standard ten może dodać wiarygodności produktom, których atrybutów jakości nie da się wykryć.
Wdrożenie wymagań tej normy
Bezpieczny produkt żywnościowy jest wynikiem wszystkich procesów i czynności przeprowadzonych na całej długości łańcucha dostaw. Odpowiedni system zapewnienia identyfikowalności może pomóc w stworzeniu ograniczonego łańcucha umożliwiającego poprawę jakości produktu i warunków jego produkcji i dostawy oraz optymalizację powiązanych kosztów. Pozwala też na zapewnienie przejrzystości dróg dystrybucji i poprawę wydajności łańcucha dostaw i współpracy między partnerami handlowymi.
Co więcej, wymogi dotyczące identyfikacji produktów, mające zastosowanie do produktów niebędących GMO (Genetically Modified Organisms – organizmy zmodyfikowane genetycznie), produktów organicznych lub też związane z uzyskaniem certyfikatu pochodzenia produktu, zakładają wprowadzenie bezpiecznego systemu identyfikacji produktów i zapewnienie rzetelnego pozyskiwania informacji dotyczących produktów a także zwiększają transparentność łańcucha ograniczając ryzyko fałszowania surowców i wyrobów. Ważne jest również stworzenie wydajnego, szybkiego i precyzyjnego systemu pozwalającego na wycofanie produktów z rynku w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia.
Jaki to standard?
Identyfikowalność jest kluczową koncepcją zarówno w przepisach dotyczących produktów żywnościowych (np. Rozporządzenie (WE) nr 178/2002), jak i normach bezpieczeństwa żywności (np. ISO 22000). Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) stworzyła tę normę techniczną celem umożliwienia sformułowania zharmonizowanego podejścia do systemów identyfikowalności zgodnie z istniejącymi dobrymi praktykami. Norma dotycząca identyfikowalności w łańcuchu pasz i żywności, ISO 22005, zawiera ogólne zasady i podstawowe wymogi dotyczące projektowania i implementacji odpowiednich systemów. Elementy identyfikowalności są także kluczowym wymaganiem szeregu innych norm jak BRC, IFS, FSSC 22000.
Dlaczego certyfikacja jest korzystna dla mojej firmy?
Certyfikacja w zakresie identyfikowalności w łańcuchu żywności sprawia, że poszczególne procesy w ramach firmy stają się bardziej przejrzyste i niezawodne, dzięki czemu Państwa firma zyska wizerunek godnej zaufania i odpowiedzialnej. Normy budują ramy umożliwiające stworzenie skutecznego i elastycznego systemu identyfikowalności pozwalającego na osiągnięcie zróżnicowanych celów, takich jak:
- Zapewnienie bezpieczeństwa żywności lub osiągnięcia celów jakościowych
- Dokumentowanie historii lub pochodzenia produktu
- Ułatwienie wycofania produktów z rynku
- Identyfikacja odpowiedzialnych podmiotów w łańcuchu żywności i pasz
- Ułatwienie weryfikacji konkretnych informacji o produkcie
- Przekazywanie informacji odpowiednim interesariuszom i konsumentom
Jak mogę przygotować się do certyfikacji?
Identyfikowalność jest narzędziem, które winno zostać skoordynowane w kontekście szerszego zarządzania bezpieczeństwem żywności. Aby stworzyć i wprowadzić skuteczny system identyfikowalności, należy sformułować cel (lub cele) systemu i ustalić następujące kwestie:- Jakie informacje konieczne Państwu będą od Waszych dostawców (lub od indywidualnych podmiotów w skoordynowanym łańcuchu żywności)?
- Jakie informacje dotyczące historii procesu musicie Państwo zebrać (w ramach własnej firmy lub od indywidualnych podmiotów w skoordynowanym łańcuchu żywności)?
- Jakie informacje musicie Państwo przekazać swoim klientom (lub indywidualnym podmiotom w skoordynowanym łańcuchu żywności)?
Główny proces planowania składa się z następujących etapów:
- Definiowanie produktu lub odpowiedniego składnika (składników).
- Definiowanie partii produktu.
- Identyfikacja partii produktu.
- Dokumentowanie przepływu materiałów, w tym mediów dokumentacji.
- Zarządzanie danymi.
- Uzyskanie informacji celem ich przekazania.