IATF 16949 - Zarządzanie jakością w przemyśle motoryzacyjnym
Pokaż swoją zdolność do skutecznego i efektywnego spełniania wymagań klienta.
Norma IATF 16949, dotycząca przemysłu motoryzacyjnego, określa wymagania dotyczące procesu systemu zarządzania jakością, napędzające ciągłe doskonalenie, zapobieganie wadom oraz redukcję zmienności i marnotrawstwa w łańcuchu dostaw.
Certyfikacja na zgodność z IATF 16949 jest często warunkiem wstępnym kontraktu i dowodzi, że firma została poddana audytowi i uznana za zgodną z wymaganiami normy.
Czym jest IATF 16949?
Standard ten został opracowany wspólnie przez członków Międzynarodowej Grupy Zadaniowej Motoryzacji czyli The International Automotive Task Force (IATF) i przedłożony Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) w celu zatwierdzenia i publikacji.
IATF 16946 opiera się na ISO 9001 oraz krajowych standardach jakości w przemyśle motoryzacyjnym i może być łatwo zintegrowany z innymi standardami systemów zarządzania. Podczas gdy ISO 9001 koncentruje się na zadowoleniu klienta, IATF 16949 skupia się na konkretnych wymaganiach klienta dotyczących ciągłego doskonalenia, zapobiegania wadom oraz redukcji zmienności i marnotrawstwa w łańcuchu dostaw. Umożliwia ciągły proces pomagający w identyfikacji, raportowaniu i doskonaleniu obszarów systemu zarządzania i odpowiednich procesów biznesowych.
Norma ma zastosowanie do każdej organizacji produkującej komponenty, zespoły i części dla przemysłu motoryzacyjnego, obejmując cały łańcuch dostaw na świecie.
Korzyści wynikające z uzyskania certyfikatu
Certyfikacja jest często warunkiem wstępnym kontraktu. Dostawca posiadający certyfikat IATF 16949 wydany przez DNV jest automatycznie wprowadzany do odpowiedniej globalnej bazy danych. Jest ona wykorzystywana wyłącznie przez producentów oryginalnego wyposażenia (OEM), aby mogli być na bieżąco ze statusem certyfikacji i wynikami swoich dostawców.
Certyfikacja IATF 16949 pomaga firmom w:
- Usprawnieniu procesów i poprawie jakości produktów.
- Ograniczeniu konieczności przeprowadzania wielu audytów drugiej i trzeciej strony.
- Zwiększenie zaufania podczas ubiegania się o globalne kontrakty na zaopatrzenie.
- Gwarancji wiarygodności przy składaniu ofert na kontrakty zaopatrzeniowe.
- Zmniejszenie zmienności produkcji i poprawa jej wydajności, co może mieć pozytywny wpływ na wyniki finansowe.
Rozpoczęcie pracy
Przed przystąpieniem do certyfikacji należy wdrożyć skuteczny system zarządzania jakością, zgodny z wymaganiami normy IATF 16949. DNV, jako akredytowana jednostka certyfikująca będąca stroną trzecią, może udzielić Państwu wsparcia na każdym etapie, począwszy od szkoleń, poprzez narzędzia samooceny, analizę luk, aż po certyfikację.