Pierwszy ekosystem blockchain w branży spożywczej pobudza francusko-chińską wymianę handlową

Prezydent Chin Xi Jinping oraz prezydent Francji Emmanuel Macron znaleźli się w gronie pierwszych degustatorów produktów klasy premium, dostarczanych i weryfikowanych w ramach pierwszego francusko-chińskiego publicznego ekosystemu blockchain B2B w zakresie produktów spożywczych.

Uczestnicy odbywającej się w ubiegłym tygodniu w Szanghaju wystawy China International Import Expo 2019 mogli zapoznać się z innowacyjnym rozwiązaniem realizacji dostaw produktów spożywczych w trybie B2B z wykorzystaniem technologii blockchain.

9 listopada produkty dla smakoszy i koneserów znalazły się w menu renomowanej szanghajskiej restauracji Blanche, która zapewniła niezapomnianą oprawę uroczystego bankietu wydanego dla uczczenia porozumienia o współpracy, zawartego przez DNV GL, VeChain oraz ASI Group.

Dzięki ekosystemowi blockchain B2B, Chińscy nabywcy i konsumenci uzyskają szybszy dostęp do francuskich produktów spożywczych klasy Premium, z gwarancją ich autentyczności, wysokiej jakości i bezpieczeństwa. Jest to wspólne przedsięwzięcie DNV GL, VeChain oraz ASI Group.

Innowacyjne rozwiązanie powstało w wyniku połączenia wiedzy i doświadczenia trójki partnerów, wychodząc naprzeciw występującemu na chińskim rynku zapotrzebowaniu na bezpieczną żywność wysokiej jakości, jak również dążeniu do transparentności w handlu oraz możliwości identyfikacji pochodzenia produktów i przejrzystość łańcuchów dostaw.

Dla francuskich producentów, nowy ekosystem blockchain jest szansą na promowanie wartości oferowanych wyrobów. Zapewnia im bezpośredni, sprawny dostęp do chińskiego rynku, z możliwością bezpiecznego przekazywania rzetelnych informacji o produktach.   – Przerzuciliśmy bezpieczny, godny zaufania most łączący lokalnych graczy francuskich z rynkiem i konsumentami w Chinach, a wszystko to dzięki unikalnemu francusko-chińskiemu ekosystemowi blockchain i niezależnej weryfikacji produktów spożywczych – mówi Mathieu Borgé, jeden z założycieli Foodgates należącego do ASI Group.

ASI Group odpowiada całościowo za najwyższej klasy logistykę łańcucha dostaw, a także rozwiązania w zakresie importu i handlu globalnego, co wymaga ścisłego przestrzegania przepisów miejscowych oraz zasad dotyczących transportu chłodniczego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w całej drodze z farmy do konsumenta. Publiczny ekosystem blockchain działający na platformie VeChain umożliwia weryfikację produktów oraz procesów zachodzących w obrębie łańcuch dostaw producentów, natomiast rozwiązania cyfrowe stworzone przez DNV GL wprowadzają technologię na wyższy poziom zaufania i bezpieczeństwa.

 – W wersji demo weryfikujemy autentyczność kluczowych informacji o producencie i drodze, jaką pokonuje produkt. Ponadto, zapewniamy fizyczną weryfikację produktu w punkcie docelowym, dzięki czemu konsumenci zyskują pewność co do jego autentyczności – mówi Sven Edgren, kierujący działem Digital Transformation, DNV GL – Business Assurance. 

Dodaje też: – Do skalowanego ekosystemu blockchain na platformie Foodgates wnosimy własny wkład, polegający na zapewnieniu definiowania zasad obowiązujących wszystkich producentów i ich wyroby oraz stosowania przejrzystych, spójnych procedur weryfikacji w całym łańcuchu dostaw. Dzięki naszej wiedzy i know-how w zakresie bezpieczeństwa żywności i procesów występujących w obrębie łańcuchów dostaw, certyfikaty produktów, a także informacje o wyrobach i ich pochodzeniu zyskują na wiarygodności. Działania te obejmują nawet gwarancje autentyczności w przypadku producentów, którzy decydują się na skorzystanie z oferowanego przez DNV GL rozwiązania My Story™. Dzięki bezpiecznemu systemowi wprowadzania informacji do rejestrów blockchain, do konsumenta kierowany jest natychmiastowy, przejrzysty komunikat opisujący drogę, jaką odbywa każdy z produktów.

Technologia VeChain Thor zapewnia uniemożliwia fałszowanie gromadzonych danych i chroni je przed niepożądaną ingerencją, zapewniając zarazem powszechny dostęp do informacji. Wyszukiwanie chronionych informacji towarzyszących produktowi ułatwia system kodów QR oraz identyfikacji NFC.

W oparciu o tę technologię działa tworzona przez ASI Group platforma cyfrowa Foodgates, która powinna zacząć działać na początku 2020 roku. Dzięki współpracy technologicznej DNV GL i VeChain, ta unikalna platforma zaopatrzeniowo-handlowa, pierwsza zbudowana w oparciu o publiczny ekosystem blockchain, zapewni bezpośrednie i szybkie połączenie między francuskimi producentami i chińskimi konsumentami.

Z czasem zostanie udostępniona większej liczbie producentów z Francji, a następnie, stopniowo – z innych krajów, umożliwiając bezpośrednie dotarcie z ofertą do chińskim nabywcom i zapewniając im lepszy dostęp do sprawdzonych, autentycznych i bezpiecznych produktów z importu.

O partnerach:

O DNV GL


DNV GL jest wiodącym globalnym dostawcą usług w dziedzinie zapewniania jakości i zarządzania ryzykiem. Kierując się swoją misją chronienia życia, mienia i środowiska, ułatwiamy naszym klientom poprawę bezpieczeństwa działań i funkcjonowanie w sposób zgodny z zasadami odpowiedzialnego biznesu. W ponad 100 krajach nasi specjaliści z oddaniem służy pomocą klientom z branży morskiej, ropy naftowej i gazu, energii i innych obszarów przemysłu w dążeniu by uczynić świat bezpieczniejszym, bardziej nowoczesnym i ekologicznym.

Jako wiodąca na świecie jednostka certyfikująca, DNV GL pomaga przedsiębiorstwom w zapewnieniu zgodności ich organizacji, wyrobów, personelu, obiektów i łańcuchów dostaw z wymaganiami, oferując usługi certyfikacji, weryfikacji, oceny i szkolenia. W procesie partnerskiej współpracy z klientami, budujemy stabilny biznes i zaufanie interesariuszy we wszystkich branżach.

 

O VeChain


VeChain jest wiodącą globalną platformą blockchain dla przedsiębiorstw. Dążeniem VeChain jest wprowadzenie technologii blockchain do realnego świata biznesu poprzez połączenie otwartej, skalowalnej infrastruktury blockchain z kompleksowym zarządzaniem, silnym modelem ekonomicznym oraz zaawansowanymi technologiami Internetu rzeczy. VeChain należy do grona wiodących na świecie dostawców rozwiązań blockchain.

ASI Group specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu logistyki, globalnej wymiany handlowej, łańcuchów dostaw oraz importu. Wspiera partnerów biznesowych na wszystkich etapach rozwoju oraz budowy międzynarodowych łańcuchów dostaw. Dzięki temu, że poszczególne wchodzące w jej skład przedsiębiorstwa zajmują się działalnością w różnych obszarach: logistyki, spedycji, globalnych transakcji handlowych i dostaw, grupa wspomaga współpracę między formami z Europy i Chin, zdobywając na przestrzeni lat bogate doświadczenie i nawiązując kontakty na kontynencie europejskim i azjatyckim, współpracując z takimi sieciami handlowymi, jak Auchan, Carrefour i inne.