Jednorazowe produkty plastikowe będą stopniowo eliminowane na terenie Unii Europejskiej.

Według danych Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią między 70 a 80% masy zanieczyszczeń w morzach i oceanach. Ponad 70% z tego to jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych (zwanych potocznie plastikami), które już wkrótce zostaną objęte restrykcjami na terenie UE.

Co zniknie z codziennego użycia? Plastikowe sztućce, talerze, styropianowe opakowania do ciepłych dań, słomki, higieniczne patyczki do uszu, mieszadełka, plastikowe patyczki do balonów, lekkie reklamówki itp. Planowane zmiany prawne z dużym prawdopodobieństwem dotkną nie tylko producentów „jednorazówek”, ale także ich importerów i firm, które wprowadzają takie wyroby na rynek europejski.

Pod koniec października 2018 roku Parlament Europejski przyjął stanowisko, by zakaz stosowania i sprzedaży jednorazowych wyrobów plastikowych, dla których dostępne są jakiekolwiek alternatywy, wszedł w życie w 2021 roku.

Dodatkowo do listy artykułów, których produkcja ma być ograniczana prawdopodobnie dopisane będa wyroby wielomateriałowe (np. papierowe talerzyki z izolacyjną warstwą foliową). Wszystko to po to, by spowolnić coraz bardziej dramatyczne tempo zanieczyszczania przez wyroby plastikowe akwenów i plaż na całym świecie.

To bez wątpienia ogromna zmiana w obszarze prawodawstwa środowiskowego, ale też wielkie wyzwanie dla producentów wyrobów plastikowych, którzy to muszą je uwzględnić w swoich strategiach na najbliższe lata.

Pierwsza tura negocjacji nad ostatecznym kształtem przepisów ruszyła 6  listopada 2018.

Katarzyna Frelek

Audytor Wiodący ISO 14001/ EMAS

Doktor Oceanografii