Certyfikat spawalniczy ISO 3834

Spawanie jest procesem specjalnym. Oznacza to, że jego wynik nie może być w pełni zweryfikowany podczas późniejszych kontroli. Dlatego ogromne znaczenie ma samo prowadzenie tego procesu we wszystkich aspektach z tym związanych.

Coraz większa świadomość znaczenia jakości w spawalnictwie doprowadziła do wydania norm serii ISO 3834. Dziś posiadanie certyfikatu ISO 3834 jest oknem na świat dla firmy spawalniczej. Dla firm zagranicznych, poszukujących producentów na rynku polskim certyfikat ten jest warunkiem koniecznym, najczęściej wstępnym, pozwalającym na prowadzenie rozmów handlowych.  

Normy ISO 3834 porządkują kwestie organizacji procesów spawalniczych. Spawalnictwo to obszar ogromnej liczby zagadnień, co do których producent często nie ma wiedzy i świadomości. Wprowadzenie systemu zarządzania pomaga wdrożyć najlepsze  praktyki spawalnicze, które zapewnią, że finalny wyrób na pewno będzie dobry. Dobry wyrób, to bezpieczeństwo producenta, klienta oraz każdego, czasami zwykłego obywatela, który często nieświadomie korzysta z konstrukcji spawanych.

Trzeba powiedzieć, że wdrożenie normy nie zawiera żadnych elementów, które z punktu widzenia spawalnictwa, wiedzy o procesach spawalniczych i materiałach są zbędne. Prawdziwą gwarancję jakości w spawaniu może zapewnić tylko pełne przestrzeganie zawartych tam wymagań. 

W katalogach norm spawalniczych jest bardzo wiele pozycji. Normy ISO 3834 dokonują swoistego wyboru tych, z którymi zgodność trzeba potwierdzić, dokonują więc w pewnym sensie ułatwienia dla producenta, i przeprowadzają go przez gąszcz dokumentów w kierunku tych najważniejszych. W ten sposób wdrożenie tej normy staje się uniwersalnym językiem, którym porozumiewają się producenci i klienci firm spawalniczych.

Modele systemów zarządzania podają normy ISO 3834-2 ISO 3834-3 i ISO 3834-4. ISO 3834-5 - z którymi trzeba zapewnić zgodność. ISO 3834-2 to pełne zapewnienie jakości, arkusz 3 mówi o standardowym zapewnieniu jakości a arkusz 4 o podstawowym zapewnieniu jakości. W praktyce warto przeprowadzić certyfikację w oparciu o wymagania arkusza 2.

Certyfikacja w spawalnictwie

Przygotowanie do certyfikacji nie powinno w żadnej firmie zająć dłużej niż 6 miesięcy –  jest to wystarczający czas na wdrożenie wszystkich ustaleń. W firmie posiadającej certyfikację systemu ISO 9001 czas ten może być zdecydowanie krótszy, gdyż logika działań jest podobna, ISO 3834 ukierunkowuje je na procesy spawalnicze i w tym zakresie doprecyzowuje wymagania.

Zobacz także

 

Aktualności

Najnowsze wiadomości Business Assurance

 

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze informacje z branży certyfikacji

 

O DNV - Business Assurance

Akredytowana jednostka certyfikująca

Kontakt z Business Assurance

Wyślij wiadomość