Skip to content

Nynas odkrywa nowe sposoby pracy z Synergi Life

Kiedy firma Nynas AB poszukiwała nowego rozwiązania w zakresie QHSE, natrafiła na niezależne oceny przeprowadzone przez firmę Verdantix. W ten sposób rozpoczęła się ich podróż z Synergi Life.

Trzy lata temu firma Nynas AB wiedziała, że musi dokonać zmiany systemu oprogramowania QHSE. "Mieliśmy nasz system w Lotus Notes" - mówi Bjørn Ekman, dyrektor ds. zarządzania jakością w firmie Nynas, która dostarcza produkty i usługi dla przemysłu naftowego i gazowego. Lotus Notes nie był już wtedy rozwijany, a firma potrzebowała zmiany. Prowadząc analizy nad potencjalnymi dostawcami oprogramowania, Ekman natknął się na raport Green Quadrant firmy Verdantix, który zawiera szczegółowy przegląd rynku. Verdantix jest niezależną firmą badawczą i doradczą, specjalizującą się w cyfrowych strategiach dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju, doskonałości operacyjnej i inteligentnych budynków.

"Do tego momentu nie słyszałem o Verdantixie" - mówi Ekman. "To była bardzo interesująca lektura. Skontaktowałem się z nimi i w końcu kupiłem pełny raport. Na jego podstawie znaleźliśmy około 10 systemów, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Następnie zaczęliśmy analizować je głębiej i w końcu zaprosiliśmy pięć firm na prezentację. Byliśmy bardzo dokładni w naszych procedurach, przyznając punkty za różne możliwości systemu".

W rezultacie firma Nynas zdecydowała się na zakup Synergi Life od DNV i jest bardzo zadowolona z tego wyboru.

Rozwój w oparciu o informacje zwrotne od klientów

Jedną z największych korzyści, jest poczucie, że mają wpływ na rozwój rozwiązania, z którego korzystają. "Jesteśmy częścią przyszłego rozwoju, częścią szerokiej sieci użytkowników" - mówi Ekman. Nynas regularnie kontaktuje się z partnerami z innych firm korzystających z Synergi Life w ramach forum użytkowników. "Należymy do grupy firm, które mogą przesyłać wnioski dotyczące ulepszenia produktu. Czasami zdarza nam się wysyłać propozycje i prośby o zmiany i widzimy, że nasze opinie są częścią prac rozwojowych nad każdą nową wersją. To największa zaleta, która zadecydowała o tym, że zdecydowaliśmy się korzystać z Synergi Life" - mówi Ekman.

Po 90 latach obecności na rynku ropy naftowej i gazu ziemnego firma Nynas stała się wiodącą międzynarodową firmą naftową w wielu specjalistycznych segmentach. Z myślą o bardziej zrównoważonej przyszłości, firma Nynas postanowiła skoncentrować swoją działalność na olejach specjalistycznych do długotrwałego użytku zamiast do spalania. Przykłady obejmują produkcję olejów izolacyjnych i chłodzących do transformatorów, olejów procesowych stosowanych w wielu różnych rodzajach dóbr konsumpcyjnych oraz olejów bazowych stosowanych w obróbce metali, płynów hydraulicznych i innych środków smarnych.

Koncentracja na produktach o długim  okresie użytkowania, w niektórych przypadkach nawet do 50 lat, odróżnia firmę od tradycyjnych koncernów naftowych. Zrównoważony rozwój i silny nacisk na jakość, zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko (QHSE) idą w parze.

"Synergi Life jest bardzo dobre w badaniu incydentów i prowadzeniu audytów" - mówi Ekman. "Od konsekwencji zdarzeń i potencjalnych strat, po niezbędne działania. Wszystko jest w jednym miejscu."

Jak na firmę naftową, Nynas jest dość mały - ma tylko 1100 użytkowników. To sprawia, że „zwinnie” realizuje swoje zadania, a zarazem upraszcza wdrożenie oraz szkolenia.

Przyjazność dla użytkownika

"Rejestracja zdarzeń jest naprawdę łatwa dla podstawowych użytkowników" - mówi Ekman. "Przeprowadziliśmy szkolenie, choć ze względu na intuicyjność rozwiązania tak naprawdę nie jest ono potrzebne " - dodaje. "Zazwyczaj przy zmianie oprogramowania słyszymy wiele skarg od pracowników, ale tym razem było inaczej".

Firma korzysta z nastepujacych modułów Synergi Life: HSE Incident, Quality, Improvement, Audit i Risk. Już na początku firma Nynas zdecydowała się na korzystanie z chmury obliczeniowej i oprogramowania jako usługi (SaaS).

Jakie korzyści w zakresie HSE zaobserwowano od czasu wdrożenia Synergi Life w porównaniu z poprzednimi systemami?

Więcej danych, więcej dochodzeń

Ekman mówi, że bardzo trudno jest określić korzyści w kategoriach ilościowych, ponieważ obecnie gromadzi znacznie więcej danych, a trendy, nad którymi pracują, opierają się na danych uzyskanych po wdrożeniu programu. " Teraz badamy znacznie więcej" - mówi Ekman. "Mamy statystyczny zbiór danych, z którym pracujemy, obejmujący 10 000 przypadków. To większy zasób informacji i oczywiście łatwiej ją analizować za pomocą Synergi Life" - mówi. "Jest to stabilna platforma, bez opóźnień ani problemów technicznych".

"Panel aplikacji jest znacznie lepszy także pod względem wizualnym. Funkcje wyszukiwania również są dobre. Staramy się promować korzystanie z nich wewnętrznie. Chcemy, aby korzystało z nich jak najwięcej osób. "

W sumie rozwiązanie Synergi Life ułatwia pracę w zarządzaniu QHSE w firmie Nynas. "Nie żałujemy niczego" - mówi Ekman. " Synergi Life jest u nas zintegrowany nawet z naszym systemem zarządzania zasobami ludzkimi. Nie poświęcamy czasu na zarządzanie użytkownikami".

"Synergi Life to dla nas bardzo dobre rozwiązanie. Jestem przekonany, że dziś wybralibyśmy to samo. Produkt ma silną pozycję w krajach skandynawskich i jest po prostu dobry. Oczywiście bardzo ważne jest też wsparcie, jakie otrzymujemy od DNV. Czujemy się szczęśliwi, że możemy współpracować z zespołem Synergi Life, który jest  naprawdę pomocny."


O firmie Nynas AB

Nynas AB specjalizuje się w specjalistycznych produktach naftenowych (NSP) i bitumach. To odróżnia Nynas od większości innych firm naftowych, które oferują ropę naftową jako źródło energii. Podstawową kompetencją firmy jest rafinacja ciężkiej ropy naftowej w celu uzyskania zrównoważonej mieszanki długotrwałych, wysokowydajnych produktów specjalistycznych do zrównoważonego wykorzystania. Nynas jest wiodącą marką i światowym liderem na rynku NSP oraz liderem na rynku bitumów na rynkach europejskich. Produkty firmy Nynas wspierają rozwój infrastruktury i codziennie wpływają na życie niemal każdego człowieka, ponieważ są obecne na drogach, dachach, w butach do biegania, klejach, gumie, farbach, czasopismach i smarach - to tylko niektóre z tysięcy przedmiotów codziennego użytku, które zawierają oleje Nynas.

Podsumowanie

Dlaczego warto wybrać Synergi Life firmy DNV:

  • Przyjazność dla użytkownika i doświadczenie użytkownika
  • DNV jest zaufanym partnerem
  • Kluczowe jest forum użytkowników i partnerstwo w rozwoju

Co zyskaliśmy:

  • Więcej danych, więcej badań, lepsze analizy
  • Poprawa wydajności przynosi oszczędności kosztów
  • Stabilna, scentralizowana platforma, jedno źródło informacji dla wszystkich interesariuszy