- {- item.details.type -}
- {- item.details.date -}
- {- item.details.sector -}
Rozporządzenie budowlane
Od 2011 roku obowiązuje w Europie, a także w naszym kraju Rozporządzenie Budowalne 305/2011 (CPR). Rozporządzenia, jako akt wyższego rzędu nie potrzebuje wdrożenia przepisami prawa krajowego (co jest konieczne np. w przypadku dyrektyw europejskich), ale obowiązuje bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej, więc także w Polsce.
Obowiązkowa norma EN 1090
W ten sposób w branży budowlanej stosowanie norm EN 1090 staje się obowiązkowe. Inaczej rzecz biorąc wprowadzenie na rynek europejski, czyli także polski, stalowej lub aluminiowej konstrukcji budowlanej może się odbyć tylko w zgodzie z wymaganiami normy EN 1090-1, a to oznacza konieczność posiadania przez producenta certyfikowanego systemu Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP). Stąd certyfikat ZKP nie jest tylko „przepustką do Europy”, ale koniecznością także w przypadku produkcji na rynek polski. Certyfikację ZKP może przeprowadzić jedynie jednostka posiadająca uznanie jednostki notyfikowanej – tylko taki certyfikat jest ważny.
Zakres EN 1090
Norma EN 1090-1 obejmuje cały proces wytwarzania konstrukcji, od projektowania po montaż i uruchomienie. Szczegółowe wymagania dla poszczególnych procesów wytwarzania zawarte są w normach EN 1090-2 dla konstrukcji stalowych, i EN 1090-3 dla aluminiowych. Są to normy produktowe, bardzo precyzyjne, ustanawiające szczegółowe wymagania dla poszczególnych procesów w cyklu wytwarzania. Wymagania te są zróżni-cowane w zależności od ryzyka związanego z wytwarzaną konstrukcją. Ryzyko to jest sklasyfikowane w 4 klasach wykonania (EXC – execution class), gdzie EXC 1 to klasa najniższa i ma najniższe wymagania, a najwyż-sza to EXC4. Klasy wykonania generalnie określane są (powinny być) na etapie projektowania konstrukcji, które powinno odbywać się w oparciu o Eurokody (normy europejskie serii EN 1990-EN 1999).
Przygotowanie do certyfikacji
Przygotowanie do certyfikacji powinno obejmować analizę szczegółowych wymagań norm EN 1090-1 i EN 1090-2/3, wyselekcjonowanie tych procesów i operacji, które są realizowane w ramach wytwarzania konstrukcji i opisanie zasad realizacji w instrukcjach wykonawczych dla pracowników.
EN 1090 a ISO 3834
Warunkiem koniecznym w przypadku ZKP jest spełnianie wymagań ISO 3834 (nie jest konieczna certyfikacja tego systemu, ale spełnianie wymagań, oczywiście tylko, jeżeli firma prowadzi procesy spawalnicze). W związku z tym certyfikacja ZKP musi objąć też audyt ISO 3834, chyba, że firma posiada ten certyfikat.
Certyfikacja ZKP
Certyfikacja ZKP obejmuje audyt wstępny i okresowy nadzór. Okresowy nadzór jest prowadzony z częstotliwością uzależnioną od klasy wykonania (im wyższa, tym częstsze kontrole) – te zasady także szczegółowo opisuje norma EN 1090-1. DNV jest jednostką notyfikowaną, zareje-strowaną pod nr 2388 i realizującą certyfikację ZKP pod akredytacją RvA.